sobota, 27 października 2012

Wiedza, inteligencja i własne zdanie

Zastanawiałem się już kilka razy czym tak naprawdę jest wiedza i inteligencja. Kilka razy byłeś zapewne świadkiem sytuacji, w której człowiek wykształcony, z wyższych sfer życiowych nie był w stanie rozwiązać prostej zagadki wymagającej jednak syntezy faktów niezwiązanych z nią bezpośrednio, a zrobił to człowiek mniej wykształcony. To bardzo proste. Pierwszy z nich jest mniej inteligentny. Owszem, wiedza, która nabył czyni go człowiekiem mądrym, ale nawet mało skomplikowane sytuacje o których słyszy pierwszy raz będą go przerastać. Nie można szufladkować ludzi z powodu wiedzy lub jej braku. Taka jest nasza natura. Nie musisz go na siłę akceptować, po prostu nie krytykuj go.

"Największym idiotą nie jest ten, kto nie umie czytać, ale ten, kto uważa, że wszystko co przeczyta jest prawdą." - Ivo Andric
Chciałbym wspomnieć jeszcze o tym czym tak naprawdę jest wiedza. Człowiek rodzi się nagi fizycznie i umysłowo. Przez całe życie poznajemy świat, jednak wszystkie nasze opinie są efektem poznania czyjegoś zdania. Nie możesz powiedzieć, że swoje zdanie wzoruję na kimś innym, bo każdy człowiek tak robi. Słuchając wykładu, czytając książki czy nawet rozmawiając poznajesz autora i jego zdanie na temat, który porusza. Nasze zdanie ciągle się zmienia, bo zawsze możemy poznać kogoś mądrzejszego lub kogoś, kogo zdanie do nas przemawia jeszcze bardziej. Człowiek, który nie zmienia swojego zdania, jest głupcem.

2 komentarze:

  1. Hej, hej

    Mhm, nasze zdanie z wiekiem nie dość, że się zmienia (powinno), to jeszcze się wyrabia, ewoluuje, bo im człowiek starszy, tym bardziej ogarnięty.

    Szkoda, że ta fizyczna i umysłowa nagość nie sprawia, że wszyscy startujemy z tego samego miejsca. Niestety geny to loteria.

    --
    pozdrawiam,
    ina
    http://moofina.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za komentarz!

    Z genami nie do końca jest tak, jak większość osób myśli. Postaram się przybliżyć mój punkt widzenia w kolejnych postach :)

    OdpowiedzUsuń